Z cyklu: ciekawostki na temat szkła - hartowanie

Na czym polega proces hartowania szkła i w jakim celu się go stosuje? 

O ile większość z nas zapewne zna odpowiedź na drugie pytanie i z mniejszym bądź większym przekonaniem  odpowie, że hartując  szkło wzmacniamy jego wytrzymałość, to z wyjaśnieniem procesu hartowania pewnie będzie już trudniej... Dlatego spieszymy z podpowiedzią.

Hartowanie jest procesem obróbki termicznej, która polega na podgrzaniu szkła do możliwie wysokiej temperatury, a następnie na szybkim schładzaniu jego powierzchni w strumieniu sprężonego powietrza.

Jak hartowanie wpływa na wytrzymałość szkła?

Hartowanie podnosi wytrzymałość tafli szkła na uszkodzenia nawet 7-krotnie!  Szkło hartowane nabywa podwyższoną odporność na zginanie (a przez to na pchnięcie czy uderzenie), staje się też mniej wrażliwe na różnice temperatur.

 Jakie są dodatkowe atuty szkła hartowanego?

Dzięki zastosowaniu wyżej opisanej obróbki termicznej, szkło hartowane staje się również bardziej bezpieczne dla użytkowników. Dlaczego? Otóż szkło tego typu w sytuacji pęknięcia rozpada się na  drobne kawałki o tępych krawędziach, niwelując ryzyko zranienia. 

Czy szkło hartowane podlega dalszej obróbce?

Nie, zahartowane tafle szkła nie przechodzą już dalszej obróbki, nie ma możliwości zmniejszenia wymiaru szyby czy wywiercenia otworów, dlatego ważne jest, aby przed złożeniem zamówienia wykonać dokładne pomiary i rysunki, albo zlecić je InvestGlass.

Opublikowano: 06.02.2019